Milline on kofeiini mõju sinu kehale?

Milline on kofeiini mõju sinu kehale? - 1
Milline on kofeiini mõju sinu kehale? - 2

Milline on kofeiini mõju sinu kehale?

Mis on kofeiin?

Kofeiin on looduslik keemiline ühend, mis stimuleerib kesknärvisüsteemi. Kofeiin on maailmas kõige sagedamini kasutatav ravim. Iga päev tarbivad miljonid seda ärkveloleku tõstmiseks, väsimuse leevendamiseks ning keskendumisvõime parandamiseks. Kofeiini tarbimine annab enamikele inimestele tunde, et neil on ühtäkki rohkem energiat. 

Looduses leidub kofeiini ligikaudu 60 taimes. Kõige tuntum kofeiiniallikas on ilmselt kohviuba, kuid tegelikult leidub kofeiini ka teelehtedes ning pungades, teelehed ja pungades, koola pähklides, kakaoubades ja guaraana seemnetes.

Mis on kofeiini positiivsed mõjud?

Kofeiini sisaldavad joogid on maitsvad ja kosutavad. Ent aroomide külluse kõrval leidub tarbimiseks muidki põhjuseid.

  • Teadlased leidsid, et keskmine kogus kofeiini aitas mälu mõningaid osasid parandada. Teine uuring näitas, kuidas kofeiin parandas hommikul mälu, ent ei omanud pärastlõunal mingit toimet.
  • Uuringud on näidanud, et igapäevane kofeiini tarbimine võib kaitsta aju ebasoodsate arengute eest. Nimelt on leitud seos kohvi joomise ja madalama Alzheimeri tõve riski vahel.
  • Stanfordi Ülikooli uurijad tegid kindlaks, et kofeiin võib alandada kroonilisi põletikke. Nimelt blokeerib stimuleeriv aine teatud geeni avaldumist, mis tavapäraselt tekitab vanusega kaasnevaid põletikke.
  • Austraalia kaitsejõud tegid uuringu, mille käigus avastasid, et kofeiini tarbimine vähendas sõiduki juhtimisel tehtud vigu ja parandas üldist sooritust. Küll aga vajab mainimist, et seda testi tehti kofeiini sisaldava närimiskummiga pärast seda, kui sõdurid polnud 50 tundi maganud. Karm värk!

Mis on sobiv kogus kofeiini ühes päevas?

Kui sa oled täiskasvanud inimene ning sul pole tervisehäireid, siis võid tarbida probleemivabalt päevas keskeltläbi 300 mg kuni 400 mg kofeiini. Eeldus on see, et sul pole ülitundlikkust kofeiini osas.

Välja toodud vahemik arvestab, et inimestel on erinev kehakaal. Kui sul on keskmisest madalam või kõrgem kehakaal, siis võid kofeiini kogust alla või üles arvestada. Mida väiksem kaalunumber, seda vähem kofeiini saab päevas ohutult tarbida.

Üldjoontes soovitatakse alla 12-aastastele lastele kofeiini mitte anda. Une kvaliteet on inimese arengus äärmiselt oluline. Kofeiin võib aga mõjutada une pikkust ja sügavust ning seekaudu mõjutada arengut negatiivselt.

Allikad: